FREE School App

St John's and St Clement's Church of England Primary School

  • “a wide range of creative topics and activities”

    Ofsted December 2013

  • “vibrant learning environment”

    Ofsted December 2013

  • “achievement of pupils is good”

    Ofsted December 2013

  • “harmonious relationships among pupils of different backgrounds and beliefs”

    Ofsted December 2013

  • “inclusive atmosphere”

    Ofsted December 2013

  • “pupils are fully engaged, build upon their skills and are keen to learn”

    Ofsted December 2013

Life at St John's and St Clement's Church of England Primary School Life at St John's and St Clement's Church of England Primary School Life at St John's and St Clement's Church of England Primary School Life at St John's and St Clement's Church of England Primary School Life at St John's and St Clement's Church of England Primary School Life at St John's and St Clement's Church of England Primary School Life at St John's and St Clement's Church of England Primary School Life at St John's and St Clement's Church of England Primary School

Meet our Staff

 

SENIOR TEAM

  • Joseph Bell (Headteacher)
  • Anna Harding  (Deputy headteacher)
  • Alli Crank  (Assistant Head / Inclusion Manager) 
  • Emma Forrest (Assistant Head /SENCO) - currently on maternity leave
  • Isma Sy-Yed (Assistant Head / SENCO) - maternity cover for Emma Forrest
  • Liza Sinclair (Leadership Consultant)

 

RECEPTION

  • Chris Coulcher  (Teacher)
  • Verna Tucker  (Teacher/Phase Leader for Reception and Year 1)
  • Mel Atkins   (Nursery nurse)
  • Jackie Kelly   (TA)
  • Gabrielle Claridge   (LSA for HI child)
  • Sally Oliver LSA (HI child)
  • Margaret Roberts   (LSA for HI child)

 

YEAR 1

  • Carol Irving  (Teacher)
  • Sarah Smith   (Teacher)
  • Maria Crompton   (TA)
  • Rob Porter  (TA)
  • Ivan Limas (LSA for SEN child)

 

YEAR 2

  • Charlie McBeth   (Teacher/English Subject Leader)
  • Jessica Gaut (Teacher)
  • Hannah Cleary   (TA)
  • Tracey Purnell   (TA)
  • Susan Graham   (LSA for SEN child)
  • Kerry Purnell   (LSA for HI child)

 

YEAR 3

  • Vanessa Edwards  (Teacher /RE Subject Leader)
  • Clare Evans  (Teacher/Science Subject Leader)
  • Nathan Lewis LSA (SEN child)
  • Amy Bridge (TA)
  • Sandra Casagrande (TA)
  • Katie Groombridge (LSA)
  • Marion Sharpe (LSA)

 

YEAR 4

  • Dan Callaghan  (Teacher/Phase Leader for Years 2 3 and 4)
  • Danny Deudney (Teacher)
  • Alison White   (TA)
  • Marion Wright   (TA)

 

YEAR 5

  • Ian Knight     (Teacher/Maths Subject Leader)
  • Erica Sinclair   (Teacher)
  • Archana Mani (Teacher)
  • Lisa Coe   (TA)
  • Vanessa Barber-Miller   (TA)
  • Laura Brindley   (TA)

 

YEAR 6

  • Fiona Plant   (Teacher/Phase Leader for Years 5 and 6)
  • Alex Freeman  (Teacher)
  • Jackie McGinley   (TA)
  • Hermione Russell (TA)

 

ADDITIONAL TEACHING STAFF

  • Cliona Beadle    (PPA cover)
  • Joanna Burdett   (Music)
  • Abby Micklewright   (PPA cover
  • Margo Lyons     (PE)
  • Manda Marston     (Teacher - SEN support)
  • Hannah McGregor    (PPA cover)
  • George Mackley   (Art)

 

ADDITIONAL SUPPORT STAFF

  • Veronica Harewood    (TA for EMAG/behaviour support)
  • Coral Harris   (LSA - specialist dyslexia support)
  • Kelly Kara   (TA - art)
  • Naomi Thirurajah   (LSA)
  • Colleen O'Neill     (Premises Officer)
  • Louise Carney     (Cleaner)
  • Sharon Wallis     (Cleaner)

  

ADMIN STAFF

  • Lucy Wygers   (School Business Manager)
  • Diane Bowen        (Admin officer)
  • Erica Williams       (Admin assistant )
  • Clare Bloxidge        (Admin assistant)